Зараз кожен хоче щоб у нього було чисте та безпечне житло, тому використовують миючі засоби та дезінфектори (антисептики). Всі речовини, що входять в склад цих засобів розбавляються водою та в процесі миття потрапляють у каналізацію та далі на біологічні очисні споруди. Розглянемо в цій статті склад миючих засобів, а також їх дію на каналізаційну мережу та роботу очисних споруд.

Найпершими миючими засобами були луги (речовини з рН менше 7), це була деревна зола, розчинена у воді. Зола містить від декількох до десятків відсотків карбонату калію (поташу) і карбонату натрію (соди), розчин яких має лужне середовище, яка і забезпечує миючі властивості лугу. За допомогою суміші золи (лугу) і піску (абразиву) можна було вичистити забруднені речі. Для миття тіла у стародавньому Шумері придумали мило. В процесі миловаріння деревну золу кип’ятили у воді з додаванням жиру.

В постіндустріальний період, коли суспільство отримало високу якість життя та продуктивність праці, почалося швидке зростання домашнього використання миючих засобів. Вже в кінці 1960-х в США з’явилися біологічні миючі засоби, що містять ферменти, які розщеплюють білки. Почали застосовувати синтетичні миючі засоби.

Сучасні миючі засоби містять луги, ПАР, віддушку, ензими, абразиви, окислювачі та інші специфічні речовини. На каналізаційну мережу ці речовини впливають в основному позитивно – змивають зі стінок труб органічні відкладення. Зараз використовують переважно ПВХ труби, тому на властивості матеріалу труб миючі засоби майже не впливають.

А ось на каналізаційні очисні споруди ці речовини впливають негативно. Зараз використовують біологічні очисні споруди для очищення господарчо-побутових стічних вод і ці штучні речовини пригнічують біоценоз мікроорганізмів. Високі концентрації миючих засобів повністю не очищуються та надходять у водне середовище. При дуже високих концентраціях штучних речовин – лугу, ПАР, окислювачів, – корисні мікроорганізми можуть навіть померти, що приведе до вторинного забруднення очищених стічних вод.

Тому дуже важливо зменшити концентрацію цих забруднень у стічній воді перед подачею на біологічні споруди. В очисних системах ОСК від компанії «Дім Екології» це передбачено технологією за рахунок ємкісних камер усереднення та використання надлишкового мулу (мікроорганізмів) для нейтралізації біологічно агресивних речовин (патент № 120935 від 27.11.2017 р.). Ці переваги дають змогу зберегти навколишнє середовище від штучних речовин, які містяться в миючих засобах, та продуктів чистки.

Будемо усвідомленими і в гармонії з природою!